V následujícím roce, tedy r. 1981, došlo k předání chvalkovického zámku jednotnému zemědělskému družstvu Dolany a tím byl ukončen provoz tělocvičny umístěné v zámeckých prostorách. Od té doby zůstala škola, ale i veřejnost ve Chvalkovicích, bez možnosti sportovního vyžití. Později byla zřízena provizorní „tělocvična“ v bývalé kulturní místnosti národního výboru na koupališti. Tyto prostory slouží ke stejnému účelu dodnes, i když prostorově ani po stránce hygieny není toto řešení vyhovující.
Druhá výše zmíněná přestavba zaměstnávala Místní národní výbor téměř čtyři roky. Brigádníci odpracovali na budově školy přes 22 tisíc hodin a odvedli dílo v hodnotě 1 milionu 300 tisíc korun. 31. srpna 1983 byly slavnostně otevřeny nové prostory školy, postavené tentokrát východním směrem od historické části budovy. Přístavbou byla získána odborná pracovna chemie a fyziky, družina mládeže, nová ředitelna, kabinety, pracovna pro předměty vaření a šití, nová hygienická zařízení a šatny. Modernizovaná budova tak mohla snadno pojmout i příliv nových žáků ze zrušené školy ve Vlčkovicích v Podkrkonoší.
Dne 1. září 1985 byla zahájena v pořadí již třetí přístavba na jižní straně budovy směrem do dvorku. Byly zde vybudovány nové dílny a učebna pro výuku cizích jazyků v mezipatře, tj. na střeše dílen. Okna v celé budově byla opatřena kovotěsem, aby se zamezilo velkým tepelným ztrátám v zimním období. V říjnu 1987 se měla konat oslava 100 let budovy školy (její původní historické části). Byla ale odložena vzhledem ke stavebním pracem probíhajících ve škole a uskutečnila se spolu se slavnostním otevřením nových prostor 18. června 1988.
Od 1. září 1990 byla žákům zpřístupněna nová učebna výpočetní techniky v bývalém kabinetu fyziky za odbornou učebnou fyziky a chemie. Byl zaveden kroužek výpočetní techniky, který využíval počítačů IQ 151 darovaných středními školami z Náchoda a Dvora Králové nad Labem. Po čtyřech letech, tedy od 1. září 1994 byla škola vybavena sedmi počítači Apple Macintosh zapojenými do sítě a mohl tak být zaveden volitelný předmět Informatika. Učebna výpočetní techniky se přestěhovala místo jazykové učebny do mezipatra historické budovy, tedy do prostor třetí přístavby.
Následující rok 1995 byl opět ve znamení čilého stavebního ruchu ve škole. Protože bylo nevyhovující přecházení žáků ze staré budovy školy do nové (první přístavba) přes sborovnu školy, byl vybudován spojovací tunel mezi těmito budovami. Vytvořen byl tak, že se jedna učebna v 1. patře vedle sborovny zúžila, podobně byl odebrán kus učebny v přístavbě a sádrokartonovými stěnami byl průchod vytvořen. Dále byly vyklizeny prostory půdy staré budovy a v získaném prostoru byly vytvořeny nové moderní dílny pro žáky. Je zde 12 ponků s veškerým vybavením, svěráky i sadami nářadí. Spolu se spojovacím průchodem mezi budovami začaly sloužit žákům od 1. 9. 1995. Na jejich zbudování a vybavení přispělo i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) částkou 972 tis. Kč. Od stejného data začal pro školu jezdit i školní autobus firmy Fassati z Jaroměře dotovaný místním obecním úřadem, který hvězdnicovým způsobem svážel (a odpoledne opět rozvážel) žáky ze sousedních obcí.
Tím však změny ve škole tento rok neskončily. Dílny byly přestěhovány na půdu a v prostorách třetí, jižní přístavby se budovalo dál. V rámci restitucí byla budova bývalého pivovaru vrácena původnímu majiteli a nájem prostor jak pro obecní úřad, tak pro knihovnu a pochopitelně i školní jídelnu vycházel draho. Proto OÚ přistoupil k řešení, jak tato zařízení z budovy č.p. 4 odstěhovat. A tak po značných úpravách a vynaložení nemalých finančních prostředků (celkem 2,15 mil. Kč) byla v předvečer Štědrého dne, tedy 23. prosince 1995 slavnostně otevřena nová školní jídelna i s kuchyní, vybudovaná právě v jižní přístavbě školy v původních prostorách dílen.
V následujícím roce došlo k předělání kotelny školy z pevných paliv na plyn, neboť došlo k plynofikaci obce. Nové vybavení kotelny s plynovými kotli začalo sloužit svému účelu 1. 12. 1996.